Dlaczego klocki są najlepszą zabawką dla naszych dzieci?

Zabawki dobrze dobrane to nie tylko takie, które sprawiają dziecku radość, ale także takie, które czegoś uczą. Wiele osób za takie zabawki uważa klocki dla dzieci. Sprawdźmy, czy rzeczywiście klocki są zabawką idealną.

Bez wątpienia zabawa jest elementem bardzo ważnym w życiu dziecka. Nie może być traktowana jedynie jako sam wypełniacz czasu. Poprzez zabawę nasze dziecko się rozwija w sposób manualny, intelektualny, elastyczny oraz ruchowy. Do tego klocki uczą relacji z innymi oraz funkcjonowania w społeczeństwie.

Rozwój manualny

Manualne zdolności pozwalają naszemu dziecku na wykonywanie wielu czynności, do których zaliczyć możemy: malowanie, rysowanie, sznurowanie butów, pisanie, czy też zapinanie guzików. Do tych czynności dziecko jednak potrzebuje sprawnych rączek, a szczególnie paluszków. Właśnie dlatego takie ważne jest, aby rozwijać oraz kształcić motorykę dziecka już od lat najmłodszych. Zabawa klockami wspomaga znaczną zręczność dziecka i to na każdym etapie rozwojowym.

Nasze najmłodsze dzieci będą przede wszystkim chwytać klocki oraz nimi rzucać. W taki sposób się uczą panowania świadomego nad palcami dłońmi oraz także rozwijać koordynację oko, oraz ręka. Na następnych etapach nasze dziecko będzie tworzyło z klocków budowle coraz bardziej skomplikowane.

Uniwersalna zabawka

Zabawa klockami nie tylko wspomaga manualne zdolności dziecka. Dzięki konstruowaniu przeróżnych budowli dziecka rozwijają swoją wyobraźnię, kreatywność, a do tego umiejętności psychiczne, fizyczne oraz społeczne. Podczas zabawy klockami dzieciaki podejmują w zasadzie swoje pierwsze decyzje. Tylko od nich zależy, co ułożą oraz jak to dokładnie będzie wyglądać. Dodatkowo zabawa wspólna z rodziną oraz rówieśnikami uczy dziecko dzielenia się, nawiązywania nowych kontaktów, jak i wyrażania swojego zadania. Jednak to jeszcze nie wszystko. Klocki dla dzieci sprawdzą się idealnie także jako dydaktyczna pomoc podczas nauki rozpoznawania kolorów, kształtów, liczenia, czy też rozróżniania rozmiarów. W taki sposób stymuluje się rozwój myślenia logicznego pociechy.